Our Staff

 

Heads of School 

Niall Hand -Headteacher 

Vivien Nicholls - Head of School & Safeguarding Lead 

Jill Palliser – Head of School & Deputy Designated Safeguarding Lead

Anthony Donohue - Assistant Head & Deputy Safeguarding Lead 

Raj Blanchard - Assistant Head, Inclusion & Transition, SENDCO 

 

 

Our Senior Leadership Team 

Vivien Nicholls -Head of School & Safeguarding Lead 

Jill Palliser - Head of School & Deputy Designated Safeguarding Lead

Tony Donohue-Assistant Head Teacher and Deputy Safeguarding Lead

Raj Blanchard - Assistant Head Teacher, SENDCO & Inclusion Coordinator 

 

 

Our Early Years Team 

Rosie White - Early Years Lead

Tanya Waters – Duckling Class Teacher 

Kirsty Smith – Duckling Class Learning Support Assistant 

Beata Popiolek – 1:1 

Holly Kinstone – Early Years Practioner 

 

Assunta Bongiovanni - Cygnet Class Teacher 

Sofia Wyke- Cygnet Class Learning Support Assistant 

 

Our Key Stage One Team 

Year 1 Team 

Toy Mitchell  - Bluebird Class Teacher & Reading/Phonics Coordinator 

Nicky Collins-Bluebird Class Learning Support Assistant

Penelopi Georgakopoulou – Hummingbird Class Teacher 

Sibil Bratulic - Humming Class Learning Support Assistant

 

Year 2 Team  

Hannah Tilley - Flamingo Class Teacher 

Fatmanour Chouseinoglou – Flamingo Class Learning Support Assistant 

 

Manal Ghebache - Nightingale Class Teacher 

Tania Maiarovska - Nightingale Class Learning Support Assistant 

 

Our Key Stage Two Team 

 

Year 3 Team 

Junia Cuellar - Penguin Class Teacher 

Zaira Presutto - Penguin Class Learning Support Assistant 

Elaine O’Flaherty - 1:1 

 

Nadine Nelson - Robin Class Teacher  

Sharon Shrubsall- Robin Class Teacher & Healthy School/DT Coordinator 

Nargis Ulus – Robin Class Learning Support Assistant 

 

Luke Hayes - Kingfisher Class Teacher 

Emma Bushnell - Kingfisher Class Learning Support Assistant 

 

 

Year 4 Team 

Andrew Jackson – Dove Class Teacher 

Elise Symes- Turnball - Goldfinch Class Teacher 

Kirstie Fogarty - Year 4 Learning Support Assistant 

Gracie Honey – 1:1 

 

Year 5 Team  

Nick Watson - Eagle Class Teacher 

Agnieska Washington - FalconClass Teacher 

Rory Nicholls – Year 5 Learning Support Assistant 

Graham Gaskell – Year 5 Learning Support Assistant 

 

Year 6 Team 

Alex Gwinnett– Peacock Class Teacher 

Donovan Walker – Swan Class Teacher 

Chris Bevan – Year 6 Learning Support Assistant/Cover Teacher